5. FESTIWAL FILMY ŚWIATA ALE KINO!

Polecamy Państwa uwadze:

5. FESTIWAL FILMY ŚWIATA ALE KINO!5. FESTIWAL FILMY ŚWIATA ALE KINO!


Kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji Mañana już po raz piąty zapraszają na festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO! Pokazy odbędą się w dniach 19-29 listopada, w największych miastach w Polsce (Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie). Ideą festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! jest przybliżenie widzom kinematografii, które portretują kultury spoza tzw. Świata Zachodniego. Dzięki swej oryginalności i świeżości filmy te są ważnym i poszukiwanym źródłem inspiracji, niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku.

 

W tym roku pokazanych zostanie łącznie 19 filmów z:


Więcej o festiwalu na www.alekino.pl oraz www.manana.pl
Organizatorami festiwalu są kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji
Mañana.

POWRÓT

Ameryka Łacińska


GORZKIE MLEKO - PREMIERA POLSKA
(La teta asustada) reż. Claudia Llosa Peru 2009 100
MFF Berlin 2009 - Złoty Niedźwiedź i Nagroda FIPRESCI
peruwiański kandydat do Oscara

Drugi, po doskonałym debiucie Madeinusa, film Claudii Llosy. Autorka opisuje go jako
"symboliczną podróż od strachu do wolności". To opowieść o przebudzeniu, stopniowym odnajdywaniu radości życia i własnej wartości. Bohaterką filmu jest młoda Indianka, która przyjeżdża z prowincji do Limy. Jej drogą do odrodzenia okazuje się muzyka.


HIROSZIMA - PREMIERA POLSKA
(Hiroshima) • reż. Pablo Stoll
- Urugwaj 2009 - 80'
MFF Toronto 2009

Ten niemy musical (ścieżkę dźwiękową stanowią utwory z gatunku rocka, grunge
'u) jest najnowszym dziełem jednego z twórców Whisky. Niczym za czasów niemego kina, w Hiroszimie prawie wszystkie dialogi ukazują się w postaci plansz z napisami. Reżyser towarzyszy Juanowi, który jest wokalistą, w rutynowych, banalnych zajęciach. Chłopak nie potrafi wyartykułować swoich uczuć, ze światem komunikuje się jedynie za pomocą muzyki.


NARODZENIE - PREMIERA POLSKA
(Navidad)
- reż. Sebastian Lelio - Chile 2009 - 99'
MFF Cannes 2009
MFF Toronto 2009

Sebastian Lelio (wcześniej znany jako Sebastian Campos, autor Świętej rodziny) znów snuje swoją opowieść wokół chrześcijańskiego święta. Tym razem akcja rozgrywa się w Boże Narodzenie i opowiada o trójce nastolatków, którzy spędzają ten czas z dala od swoich bliskich. Spotykają się w domu należącym kiedyś do rodziny Aurory, która przyjeżdża tam ze swoim chłopakiem. Niespodziewanie dołącza do nich 15-letnia Alicia. Aurora i Alejandro zaczynają odczuwać narastającą fascynację enigmatyczną i dziecięcą jeszcze dziewczyną, która stopniowo staje się ucieleśnieniem ich marzeń.


TURYŚCI - PREMIERA POLSKA
Turistas
- reż. Alicia Scherson - Chile 2009 - 104'
MFF Rotterdam 2009

Urodziłam się i wychowałam w dużym i pełnym zanieczyszczeń mieście. Często stąd uciekam, by cieszyc się naturą, w poszukiwaniu spokoju i prostych odpowiedzi na skomplikowane pytania. (Alicia Scherson). Turyści to z jednej strony
-studium kobiety będacej na emocjonalnym rozdrożu. Z drugiej - to film przesłaniu bardziej uniwersalnym - opowiada o ludziach z miasta, zagubionych i niezdarnych w konfrontacji z naturą.

POWRÓT

Liban - Lebanon reż. Samuel Maoz; Izrael 2009Bliski Wschód


LIBAN - PREMIERA POLSKA
Lebanon reż. Samuel Maoz; Izrael 2009
MFF Wenecja 2009
- Złoty Lew
MFF Toronto 2009

W maju 1982 roku skończyłem 19 lat. Życie było piękne. Byłem zakochany. Wtedy powołano mnie do wojska. Przydzielili mnie jako strzelca do czołgu i jako jeden z pierwszych miałem przekroczyć granicę z Libanem. To miała być jednodniowa misja, która zamieniła się w podróż do piekła. Wcześniej nie zabijałem, wtedy stałem się maszyną do zabijania. / Samuel Maoz


CO WIESZ O ELLY? - PREMIERA POLSKA
(About Elly)
- reż. Asghar Farhadi - Iran 2009 - 119'
MFF Berlin 2009
- nagroda za reżyserię
irański kandydat do Oscara

Grupa przyjaciół ze studiów organizuje wspólny weekend nad morzem. Z pozoru niewinne kłamstwo, jakie ma miejsce na początku wyprawy, okazuje się tragiczne w konsekwencjach. Farhadi w mistrzowski sposób buduje swój psychologiczny dramat, odkrywając warstwa po warstwie prawdę o bohaterach.


INNA MODLITWA
Wrong Rosary
- reż. Mahmut Fazil Coşkun - Turcja 2009 - 90'
MFF Rotterdam 2009 - Nagroda Tygrysa
MFF Linz 2009
- nagroda główna
MFF Istanbul 2009
- nagroda dla najlepszego reżysera
MFF Karlove Vary 2009

Debiutujący za kamerą Coşkun okrzyknięty został jednym z największych talentów tureckiej kinematografi i. Inna modlitwa to historia miłości niemożliwej, uczucia między duchownym islamskim, a jego sąsiadką chrześcijanką, dziejąca się we współczesnym, wielokulturowym Istambule.


KABULI KID - PREMIERA POLSKA
reż. Barmak Akram
- Afganistan /Francja 2008 - 97'
MFF Wenecja 2008
MFF Toronto 2008

Afganistan. Współczesny Kabul, jakiego nie znamy (bez obecności wojny), w którym życie toczy się normalnym, zwykłym rytmem. Taksówkarz Khaled przemierza ulice miasta. Do samochodu wsiada kobieta z sześciomiesięcznym chłopcem. Jej twarz zasłania burka. Gdy dojeżdżają na miejsce, kobieta wysiada, zostawiając dziecko... Nie wiadomo kim była, ani jak ją odnaleźć.


NIKT NIE ROZUMIE PERSKICH KOTÓW - PREMIERA POLSKA
(No One Knows About Persian Cats)
- reż. Bahman Ghobadi - Iran 2009 - 106'
MFF Cannes 2009
- Nagroda Specjalna Jury

Bahman Ghobadi (Czas pijanych koni, Półksiężyc), w swym najnowszym fi lmie, pokazuje podziemną scenę muzyczną Teheranu, undergroundowe środowisko rockowych i heavy metalowych zespołów, których istnienie w Iranie jest zakazane.

POWRÓT

Daleki Wschód


CHINKA - PREMIERA POLSKA
(She, A Chinese)
- reż. Xiaolu Guo Chiny/Wlk. Brytania 2009 99'
MFF Locarno 2009 - Złoty Lampart
MFF Toronto 2009 MFF Pusan 2009

Rock
'n'rollowa odyseja śledząca losy młodej dziewczyny szukającej tożsamości i sensu życia, jest fi lmową metaforą współczesnego, wielokulturowego, coraz bardziej zglobalizowanego świata. Autorem muzyki jest John Parish (współpracujący m.in. z PJ Harvey); ścieżkę dźwiękową uzupełniają punk-rockowe piosenki w wykonaniu chińskich artystów.

Chinka - (She, A Chinese) reż. Xiaolu Guo Chiny/Wlk. Brytania 2009

 

12 KWIATÓW LOTOSU
(12 Lotus)
- reż. Royston Tan - Singapur 2008 - 121'
MFF Singapur 2009 - nagroda za najlepszą reżyserię
MFF Rotterdam 2008
MFF Wenecja 2008

Roztańczony, kolorowy musical o tragicznym życiu w rytmie getai. Historia koncentruje się wokół młodej Lian Hua, piosenkarki getai, która marzy o zdobyciu sławy. Wykorzystana przez ojca, a potem przez ukochanego zamyka się w sobie.


MATKA - PREMIERA POLSKA
(Mother)
- reż. Joon Ho-bong - Korea Południowa 2009 - 128'
MFF Cannes 2009
Mar del Plata 2009
MFF Toronto 2009
koreański kandydat do Oscara

Czarna, przewrotna komedia, której tematem jest bezgraniczna rodzicielska miłość. Tytułowa matka to kobieta, która nie cofnie się przed niczym w obronie swego, lekko opóźnionego w rozwoju, syna. Kiedy chłopak zostaje oskarżony o dokonanie zabójstwa, matka zrobi wszystko, by dowieść jego niewinności.

SEKRETNE ŚWIATŁO - PREMIERA POLSKA
(Secret Sunshine)
- reż. Lee Chang-dong - Korea Południowa 2007 - 142'- MFF Cannes 2007 - nagroda dla najlepszej aktorki
Asian Film Awards 2008
- nagroda dla najlepszego filmu, dla
najlepszej aktorki i za reżyserię

Młoda wdowa przeprowadza się wraz z synkiem z Seulu do prowincjonalnego miasteczka. Chce otrząsnąć się po stracie ukochanego i zacząć wszystko od nowa. Niespodziewanie jednak będzie musiała stawić czoła kolejnej tragedii. To skłoni ją do zastanowienia się nad kwestią wiary i życia.

ŚWIAT WOKÓŁ NAS - PREMIERA POLSKA
(All Around Us)
- reż. Ryosuke Hashiguchi - Japonia 2008 - 140'
MFF Toronto 2008
Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki 2008

Najnowszy film Ryosuke Hashiguchi, jednej z czołowych postaci nowego kina japońskiego, to niezwykle intymny portret japońskiego małżeństwa. Hashiguchi, poeta i niekonwencjonalny piewca ludzkich słabości, łamie stereotypowy obraz Japończyków. Opowiada swą historię z osobliwą mieszanką humoru i cierpkości.

WYPADEK - PREMIERA POLSKA
(Accident)
- rez. Soi Cheang - Hongkong / Chiny 2009 - 89'
MFF Wenecja 2009
MFF Toronto 2009

Doskonale zrealizowane kino akcji, zachwycające tempem i nieprzewidywalnością, ale zrywające z konwencją gatunku. Film nasuwa skojarzenia m.in. z Przypadkiem Kieślowskiego. Reżyser bada bowiem na ile przypadek, fatum kieruje naszym życiem, a na ile sami mamy na nie wpływ. Bohaterem filmu jest płatny morderca
"reżyser wypadków", który zabija swoje ofiary poprzez aranżowanie zdarzeń wyglądających na nieszczęśliwe zrządzenia losu. W rzeczywistości jednak są to doskonale zainscenizowane akty zbrodni.

 

BABCIA - PREMIERA POLSKA
(Lola)
- reż. Brillante Mendoza - Filipiny 2009 - 115'
MFF Wenecja 2009

Film opowiada o dwóch kobietach, które dźwigają konsekwencje morderstwa: wnuk jednej z nich jest ofiarą, drugiej
- domniemanym zabójcą. Obydwie, pozbawione niemal środków do życia, desperacko szukają pieniędzy - jedna, aby zapłacić za przyzwoity pochówek, druga, by wydostać wnuka z więzienia. W pewnym momencie ich drogi przecinają się.

KINATAY - PREMIERA POLSKA
reż. Brillante Mendoza
- Filipiny 2009 - 105'
MFF Cannes 2009 - nagroda za reżyserię

Kinatay to wyjątkowo brutalna anatomia zbrodni popełnionej na prostytutce. Z jednej strony to opowieść odrażająca, z drugiej
- zniewalająca, przykuwająca uwagę widza, nie dając mu chwili wytchnienia. Mednoza przedstawia opartą na autentycznych wydarzeniach, historię młodego studenta, który wkracza na ścieżkę zła.

MELANCHOLIA - PREMIERA POLSKA
reż. Lav Diaz
- Filipiny 2008 - 450'
MFF Wenecja 2008 - Venice Horizons Award
MFF Saloniki 2009

Lav Diaz, wyjątkowy twórca, człowiek renesansu i eksperymentator, powszechnie uznawany jest za
"ojca chrzestnego" Nowego Kina Filipińskiego. Składająca się z trzech części Melancholia opowiada o trójce bohaterów - zakonnicy, prostytutce i jej alfonsie, stając się 8-godzinną medytacją na temat miłości, życia i cierpienia. Film zrealizowany w konwencji naturalistycznej, włącznie z odważnymi scenami erotycznymi.

POWRÓT

Afryka


ULOTNE MARZENIA - PREMIERA POLSKA
(Dreams Of Dust)
- reż. Laurent Salgues - Burkina Faso 2006 - 86'
MFF Wenecja 2006
MFF Sundance 2007

Afrykańskie piekło na Ziemi. (
"Variety"). Mocktar, biedny Nigeryjczyk, który stracił całą rodzinę w strasznym wypadku, próbuje odbudować swoje życie. Udaje się na północ Burkina Faso w poszukiwaniu pracy w tamtejszej kopalni złota, ale przede wszystkim po to, by zapomnieć o dręczącej go przeszłości. Spotkanie z Coumbą, która po śmierci męża samotnie wychowuje córkę, diametralnie zmieni jego plany.</p>

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel