Szczypta Świata Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com

Kawa ziarnista z Gwatemali Tajumulco 1000g | ORGANIC - FAIR TRADE | Pizca del Mundo

  • Tikal to mielona, jasno palona kawa z Gwatemali
Producent: Pizca del Mundo
Kod produktu: 5901854701998
Pochodzenie: Gwatemala
Stopień palenia: jasne
Stopień mielenia: ziarnista
Certyfikaty: Ekologiczny
Przeznaczenie: ekspres przelewowydripperAeropressChemex
155,00 zł
/ szt.
155,00 zł / kg

Opis kawy

Kawa Tajumulco pochodzi Gwatemali, z kooperatywy Codech, która zrzesza rolników z okolic miasteczka Huehuetenango. Rosnąc na wysokościach 1000 – 2000 m.n.p.m. w zacienionych, naturalnych ekosystemach w otoczeniu skrywających odwieczne tajemnice wodospadów i unoszących się nad drzewami mgieł, długo dojrzewa, zanim wyda światu to, co ma najlepszego – 100% ziarna z gatunku arabika.

Przetworzone metodą mokrą (washed), ręcznie selekcjonowane ziarna trafiają bezpośrednio do nas w 45 kilogramowych workach. Z Obornik Śląskich wysyłamy je do zaprzyjaźnionej palarni kawy, gdzie wypalane są na piękny, osobliwy, złoto-brązowy kolor. (Palenie jasne 215ºC: city roasting).

Data każdego wypalania podana jest na każdym opakowaniu.


Sugerować chcemy przelewowe i alternatywne metody parzenia, czyli ekspres przelewowy, dripper, aero-press, chemex, czy syfon.

 

 Sensoryka

W smaku możemy poczuć mleczną czekoladę z orzechami laskowymikawę zbożową oraz kwaskową cascarę (skórkę z owocu kawowca)

Mielonym odpowiednikiem kawy Tajumulco jest Tikál.

 

Składniki

Ekologiczna kawa arabika z Gwatemali 100%.

Opakowanie i warunki przechowywania

Kawa pakowana jest w widoczną na zdjęciu torbę koloru naturalnego o gramaturze 1000g z wentylem uniemożliwiającym dostęp powietrza z zewnątrz.

Po otwarciu należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu najlepiej w hermetycznie zamkniętym pojemniku.

Sposób przygotowania

Najłatwiejszym sposobem zaparzenia tej kawy, będzie użycie drippera, czyli prostego zaparzacza przelewowego. Do wydobycia wszelkich walorów kawy najkorzystniej jest zachować następujący rytuał:

Pre-infuzja: Delikatnym strumieniem, okrężnym ruchem zalać zmielone ziarna tak, by ledwie je przykryć je gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Dać kawie napęcznieć przez ok 30 sekund.

Parzenie właściwe: Po upłynięciu 30 sekund zalać napęczniałe ziarna docelową ilością wody.

Po około 90 sekundach od drugiego zaparzania odseparować napar od fusów.

Teraz można cieszyć się samym naparem. W razie potrzeby urozmaicić jego smak cukrem, mlekiem bądź napojem roślinnym, udekorować bitą śmietaną i czekoladą w proszku Pizca del Mundo.

Smacznego!

Marka

Pizca del Mundo jest pierwszą polską marką różnorodnych produktów Fair Trade. O jej wyjątkowości stanowią: etyczne pochodzenie produktów, jakość premium oraz oryginalny design opakowań, które ozdabiane są przez wrocławską artystkę Paulinę Mager.

Producent

Szczypta Świata sp. z o.o.

ul. Świeradowska 51-57

50-559 Wrocław

 

Parametry techniczne:
Masa netto:
1000g
Pochodzenie:

Informacja ta dotyczy krajów pochodzenia wszystkich surowców użytych w danym produkcie np. przy kawie będą to tylko ziarna kawy, ale przy yerba mate również dodane do niej zioła czy przyprawy.

Gwatemala
Gatunek:

Istnieją dziesiątki gatunków kawy, przy czym do spożycia uprawia się głównie arabikę (tzw. kawę arabską - Coffea arabica) oraz robustę (tzw. kawę kongijską - Coffea canephora). Arabika ma najwięcej aromatów, jest delikatniejsza i ma mniej kofeiny, ma większe wymagania jeśli chodzi o warunki środowiskowe i uprawę, co powoduje, że jest droższa niż robusta. Robusta jest bardziej gorzka w smaku, ma znacznie mniej związków aromatycznych, ale więcej kofeiny niż arabika, jest tańsza i to dzięki niej na kawie pojawia się tzw. crema. Niewielkie znaczenie ma też liberica (Coffea liberica), która jest łatwiejsza w uprawie, ale mniej aromatyczna.

100% arabika
Stopień palenia:

Ziarna kawy mogą być wypalone w palarni w różnym stopniu w zależności od specyfiki ziaren oraz przeznaczenia kawy. Jaśniej palone kawy świetnie sprawdzą się w ekspresach przelewowych, drippach czy Chemexach, natomiast średnio i ciemno palone lepiej udają się w kawiarkach czy ekspresach ciśnieniowych.

jasne
Opis sensoryczny:

Informacja ta dotyczy wyczuwalnych w kawie naturalnych smaków i aromatów, NIE oznacza żadnych dodawanych do niej składników. To jakie smaki i aromaty są wyczuwalne w kawie zależy m. in. od jej pochodzenia, gatunku, odmiany, uprawy, ale też obróbki i palenia

mleczna czekolada
,
orzechy laskowe
,
kawa zbożowa
,
cascara kawowa
Wysokość upraw:
1000 - 2000 m. n.p.m.
Metoda obróbki:

Zaraz po zbiorach, a jeszcze na długo przed wypaleniem kawy, ziarna wymagają specjalnej obróbki. Najbardziej popularną metodą jest wyłuskiwanie ziaren z owoców, a następnie płukanie ich przed suszeniem, czyli metoda mokra (washed). Inne sposoby to suszenie całych owoców kawy z ziarnami w środku (metoda natural, inaczej cherry) lub suszenie wyłuskanych, ale nie płukanych ziaren (honey). Każda z nich ma swoje wady oraz zalety i to zwykle producent znając swoje krzewy decyduje, którą z nich zastosować.

mokra (washed)
Certyfikaty:
Ekologiczny
Przeznaczenie:
ekspres przelewowy
,
dripper
,
Aeropress
,
Chemex
Forma:
ziarnista
Opinie naszych klientów
Ocena
5/5
Kamila, Utrecht
Swietna kawa, jak wszystkie pozostale od Pizca del Mundo. Zamawiam bez wahania wszystkie ich produckty i zawsze spelniaja oczekiwania
Ocena
5/5
Kamila, Utrecht
Bardzo smaczna wysokiej jakosci kawa
Ocena
5/5
Monika, Gryfice
Wszystko doskonałe!
Ocena
5/5
Kasia, Olsztyn
polecam
Ocena
5/5

pixel