Kraj pochodzenia: Paragwaj
Materiał: Palo Santo - obszyte skórą
Pojemność: ok. 120 ml
Inne: Przy zbytnim przesuszeniu naczynka drewniane mają tendencję do pękania. W takim przypadku nie uwzględniamy reklamacji. Aby dowiedzieć się jak dbać o naczynko z Palo Santo, przeczytaj instrukcję poniżej. Cena za jedną szukę!
Matero firmowe Pajarito wykonane z drewna Palo Santo - świętego drzewa. Picie yerby z takiego naczynka to prawdziwy luksus! Obecność aromatycznej żywicy w drewnie Palo Santo sprawia, że napar uzyskuje specyficzny i niepowtarzalny aromat.
Przygotowanie do użytku naczynka z Palo Santo:
Naczynka drewniane, a zwłaszcza wykonane z Palo Santo, mają tendencje do pękania przy mocnym przesuszeniu, zwłaszcza jeśli wcześniej nasiąkną cieczą. Aby zminimalizować ryzyko pęknięcia należy w czyste i suche ścianki naczynka (od wewnątrz) dokładnie wetrzeć masło (prawdziwe, nie mix żaden czy margarynę). Najlepiej pozostawić naczynko na kilka godzin lub nawet dni w cieple, aby masełko wniknęło jak najgłębiej i porządnie zaimpregnowało drewno. W tym czasie wskazane jest dosmarowywanie masła tam, gdzie już wsiąkło. Gdy stracimy cierpliwość i nie chce nam się już dłużej czekać, resztki masła usuwamy ręcznikiem papierowym i gotowe: można zaparzać! To powinno wystarczyć raz na zawsze, ale jeśli zauważysz drobne pęknięcia w późniejszym użytkowaniu, potraktuj je również masłem. Zamiast masła możesz użyć oleju jadalnego, ale wybierz taki, którego zapach nie będzie ci przeszkadzał. Palo Santo samo z siebie pachnie dość intensywnie, ale jego zapach nie kłóci się z maślanym, natomiast jeśli chodzi o inne tłuszcze, to nie pozostaje ci nić innego jak spróbować - kwestia gustu :)
Gwajakowiec lekarski* (Guaiacum officinale L.), zwany także gwajakowym drzewem lub gwajakiem właściwym. Jest rośliną wolno rosnącą w suchych, równinnych lasach. Występuje w Ameryce Środkowej. Gatunek od wieków jest eksploatowany, dlatego obecne zasoby są mocno ograniczone. Gatunek uznawany za zagrożony, chroniony konwencją CITES. Drewno zawiera duże ilości żywicy, z której wytwarza się substancję o właściwościach wykrztuśnych (gwajakol), a także nalewkę gwajakową. Z drewna tego drzewa otrzymuje się lignum vitae in. palo santo (t.j. "drewno życia") używane tradycyjnie w Ameryce Południowej do leczenia różnych dolegliwości - od kaszlu do artretyzmu. Zdrewna wykonuje się tradycyjne naczynia (mate) do zaparzania yerba mate. Wykorzystywano także na drzewce włóczni i trzonki narzędzi.
*źródło: artykuł Gwajakowiec lekarski w Wikipedii, licencja: GNU FDL, autorzy: wikipedyści