Luizjana jest miejscem, gdzie różne kultury muzyczne przenikają się od kilkuset lat. Nic dziwnego, że powstało tu tak wiele stylów muzycznych pulsujących rytmem i emocjami. Jazz i blues nie były by takie same, gdyby nie tradycja Nowego Orleanu. Na tej płycie czuć, że jest to żywa muzyka, pełna wilgoci i upału bagien delty Missisipi.
Na tej traducji opiera się płyta Louisiana Gumbo. Znajdziemy tu rytmy bluesa, soulu czy R&B. Tu odnaleźć można muzykę, która jest źródłem niemal całej współczesnej muzyki popularnej. To od nowoorleańskiego bluesa oraz gospel i jazzu rozpoczęła się podróż przez rock, funk i soul, aż do muzyki współczesnej.
Jeśli nazwę płyty chcielibyśmy przetłumaczyć na język polski, to wyszło by nam „gulasz Luizjany”, albo „luizjański kocioł”. Podobnie jak w kotle bałkańskim, krzyżują się tu różne tradycje i kultury, od potomków francuskich osadników i mulatów (francuskojęzycznych kreoli) aż po czarnych niewolników. Jest to prawdziwa mieszanka, której wynik można określić jednym słowem: blues.
Opisy są własnością Szczypty Świata, a ich kopiowanie bez podania źródła oraz w celach komercyjnych jest pogwałceniem praw autorskich. Szczegóły licencji znajdziesz tutaj.