Szczypta Świata Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com

Kawa ziarnista z Peru Oconal 1000g | ORGANIC - FAIRTRADE | Pizca del Mundo

  • Ze wszystkich naszych ziaren, to właśnie peruwiańskie zostały najlepiej przyjęte w kręgach rodzimych kawoszy. Ekologiczna kawa 100% arabika z kooperatyw Fairtrade w Satipo. Dzięki średniemu paleniu otrzymamy słodkawy, kwaskowy i goryczkowy zarazem smak.
Producent: Pizca del Mundo
Kod produktu: 5902768072754
Pochodzenie: Peru
Stopień palenia: średnie
Certyfikaty: EkologicznyFAIRTRADE
Przeznaczenie: "po turecku"kawiarkaespressoAeropresstygielek
Stopień mielenia: ziarnista
140,00 zł
/ szt.
140,00 zł / kg

Opis kawy

Choć Oconal przebył długą drogę od nasionka do naparu w naszych filiżankach, to liczba osób przykładających rękę do tego procesu była minimalna. Chyba, że liczyć pokolenia rolników, otaczających niemal nabożną przychylnością rosnące na wysokościach 1000 – 1600 m. n.p.m. w zacienionych, naturalnych ekosystemach krzaki arabiki.

Kto choć raz znalazł się w Satipo – pięknym regionie, z którego pochodzi nasze ziarno, wie, że nie sprzyja on pośpiechowi. Skutecznie broni się on przed nachalną inwazją cywilizacji kapitalistycznej trwając w tym, co wychodzi mu najlepiej – w stwarzaniu najlepszych warunków do życia i rozwoju. Najwyższym tego wyrazem jest nazwa tej kawy. Pochodzi ona od Laguna el Oconal – zapierającej dech w piersiach przestrzeni jeziora znajdującego się niedaleko miasteczka Villa Rica.

Przetworzone metodą mokrą (washed), ręcznie selekcjonowane ziarna trafiają bezpośrednio do nas w 45 kilogramowych workach. Z Obornik Śląskich wysyłamy je do zaprzyjaźnionej palarni kawy, gdzie wypalane są na intensywny czekoladowy kolor. (Palenie średnie 227ºC: full city roasting).

Data każdego wypalania podana jest na każdym opakowaniu.

Szczególne polecamy ją do tradycyjnych i alternatywnych metod zaparzania tj. do kawy po turecku (zalewajki), kawiarki, ekspresu ciśnieniowego, aero-pressu czy tygielka.

Na pierwszy plan wysuwają się aromaty pralin i orzechów ziemnych. Smak to połączenie słodyczy miodu i goryczki czekolady ze śladowym posmakiem cynamonu i karmelu.

Mielonym odpowiednikiem kawy Oconal jest Villa Rica.

Subiektywne wrażenia na temat tej kawy

W Oconalu chodzi o spotkanie. Tylko tyle i aż tyle. Niezależnie od tego, czy lubisz wyczuwać w kawie ciemne, goryczkowe nuty, czy też cenisz sobie kwasowość i aromaty kwiatów, znajdziesz w nim coś dla siebie. Oconal w sposób doskonały miesza w sobie te barwy, a dzięki wyzwolonej przez średnie palenie naturalnej słodyczy, świetnie smakuje nawet bez żadnych dodatków.

Składniki

Ekologiczna kawa 100%.

Składniki z certyfikatem Fairtrade i pochodzące od producentów Fairtrade*: kawa; ogółem 100%.

*Fairtrade przyczynia się do zrównoważonego rozwoju certyfikowanych producentów poprzez stwarzanie sprawiedliwszych warunków handlowych, podnoszenie ich standardu życia oraz ochronę środowiska. Kawa jest certyfikowana, sprzedawana, audytowana i pozyskiwana na zasadach Fairtrade w 100%. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź https://info.fairtrade.net/what

Opakowanie i warunki przechowywania

Kawa pakowana jest w widoczną na zdjęciu torbę koloru naturalnego o gramaturze 1000g z wentylem uniemożliwiającym dostęp powietrza z zewnątrz.

Po otwarciu należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu najlepiej w hermetycznie zamkniętym pojemniku.

 

Sposób przygotowania

Niezależnie od sposobu zaparzania, do wydobycia wszelkich walorów kawy najkorzystniej jest zachować pewien rytuał:

Pre-infuzja: Delikatnym strumieniem, okrężnym ruchem zalać zmielone ziarna tak, by ledwie je przykryć je gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Dać kawie napęcznieć przez ok 30 sekund.

Parzenie właściwe: Po upłynięciu 30 sekund zalać napęczniałe ziarna docelową ilością wody.

Po około 90 sekundach od drugiego zaparzania odseparować napar od fusów.

Teraz można cieszyć się samym naparem. W razie potrzeby urozmaicić jego smak cukrem, mlekiem bądź napojem roślinnym, udekorować bitą śmietaną.

Smacznego!

 

Marka

Pizca del Mundo jest pierwszą polską marką różnorodnych produktów Fair Trade. O jej wyjątkowości stanowią: etyczne pochodzenie produktów, jakość premium oraz oryginalny design opakowań, które ozdabiane są przez artystkę Kasię Kostecką. 

 

Producent

Szczypta Świata sp. z o.o.

ul. Świeradowska 51-57

50-559 Wrocław

Parametry techniczne:
Masa netto:
1000g
Pochodzenie:

Informacja ta dotyczy krajów pochodzenia wszystkich surowców użytych w danym produkcie np. przy kawie będą to tylko ziarna kawy, ale przy yerba mate również dodane do niej zioła czy przyprawy.

Peru
Gatunek:

Istnieją dziesiątki gatunków kawy, przy czym do spożycia uprawia się głównie arabikę (tzw. kawę arabską - Coffea arabica) oraz robustę (tzw. kawę kongijską - Coffea canephora). Arabika ma najwięcej aromatów, jest delikatniejsza i ma mniej kofeiny, ma większe wymagania jeśli chodzi o warunki środowiskowe i uprawę, co powoduje, że jest droższa niż robusta. Robusta jest bardziej gorzka w smaku, ma znacznie mniej związków aromatycznych, ale więcej kofeiny niż arabika, jest tańsza i to dzięki niej na kawie pojawia się tzw. crema. Niewielkie znaczenie ma też liberica (Coffea liberica), która jest łatwiejsza w uprawie, ale mniej aromatyczna.

100% arabika
Stopień palenia:

Ziarna kawy mogą być wypalone w palarni w różnym stopniu w zależności od specyfiki ziaren oraz przeznaczenia kawy. Jaśniej palone kawy świetnie sprawdzą się w ekspresach przelewowych, drippach czy Chemexach, natomiast średnio i ciemno palone lepiej udają się w kawiarkach czy ekspresach ciśnieniowych.

średnie
Opis sensoryczny:

Informacja ta dotyczy wyczuwalnych w kawie naturalnych smaków i aromatów, NIE oznacza żadnych dodawanych do niej składników. To jakie smaki i aromaty są wyczuwalne w kawie zależy m. in. od jej pochodzenia, gatunku, odmiany, uprawy, ale też obróbki i palenia

orzechy ziemne
,
praliny
,
miód
,
gorzka czekolada
,
cynamon
,
karmel
Wysokość upraw:
1000 – 1600 m. n.p.m
Metoda obróbki:

Zaraz po zbiorach, a jeszcze na długo przed wypaleniem kawy, ziarna wymagają specjalnej obróbki. Najbardziej popularną metodą jest wyłuskiwanie ziaren z owoców, a następnie płukanie ich przed suszeniem, czyli metoda mokra (washed). Inne sposoby to suszenie całych owoców kawy z ziarnami w środku (metoda natural, inaczej cherry) lub suszenie wyłuskanych, ale nie płukanych ziaren (honey). Każda z nich ma swoje wady oraz zalety i to zwykle producent znając swoje krzewy decyduje, którą z nich zastosować.

mokra (washed)
Certyfikaty:
Ekologiczny
,
FAIRTRADE
Odmiana:
catuai
,
caturra
,
tipica
,
yellow bourbon
Przeznaczenie:
"po turecku"
,
kawiarka
,
espresso
,
Aeropress
,
tygielek
Forma:
ziarnista
Opinie naszych klientów
Ocena
5/5
Ewa, Warszawa
Polecam
Ocena
5/5
Ewa, Warszawa
Codowny aromat i smak polecam
Ocena
5/5
Ewa, Warszawa
Super jakość i doskonała obsluga
Ocena
5/5
Ewa, Warszawa
Super
Ocena
5/5
Ewa, Warszawa
Od kilku lat pije kawe i kakao tylko z Szczypta Swiata
Ocena
5/5
Robert, Świecie
B. dobra o delikatnym smaku kawa, polecam.
Ocena
5/5
Robert, Świecie
Również produkt I liga
Ocena
5/5
Janek, Wrocław
Chyba moja ulubiona z Pizca del Mundo!
Ocena
5/5
Janek, Wrocław
Fajna kawka
Ocena
5/5
Patryk, Wrocław
Fenomenalna jakość.
Ocena
5/5
Alina, Lubin
Bardzo lubię !
Ocena
5/5
Robert, Świecie
Polecam tę kawę i... sklep🙂
Ocena
5/5
Robert, Świecie
Również dobra kawa, w wersji mielonej
Ocena
5/5
Joanna, Częstochowa
Polecam!
Ocena
5/5
Krzysztof, Wrocław
oryginalna i super smakowa :)
Ocena
5/5
Zbigniew, Piaseczno
Ostatnio to moja ulubiona kawa :)
Ocena
5/5
Robert, Świecie
Jest OK
Ocena
5/5
Zbigniew, Piaseczno
Bardzo dobra kawa. Zwykle piję ją z areopress’u ale czasami również z dripa.
Ocena
5/5
Jan, Warszawa
Moja ulubiona - gęsty smak bez kwasku, budzi lepiej niż orkiestra strażacka.
Ocena
5/5
Janek, Wrocław
Pyszności same. Na tyle uniwersalna w zaparzaniu, że zawsze ją biorę na prezent.
Ocena
5/5
Izabela, Wysokie Mazowieckie
Wyśmienita kawa 😀
Ocena
5/5

pixel