W zestawie taniej !
Opis kawy
Choć Villa Rica przebyła długą drogę od nasionka do naparu w naszych filiżankach, to liczba osób przykładających rękę do tego procesu była minimalna. Chyba, że liczyć pokolenia rolników, otaczających niemal nabożną przychylnością rosnące na wysokościach 1000 – 1600 m. n.p.m. w zacienionych, naturalnych ekosystemach krzaki arabiki.
Kto choć raz znalazł się w Satipo – pięknym regionie, z którego pochodzi nasze ziarno, wie, że nie sprzyja on pośpiechowi. Skutecznie broni się on przed nachalną inwazją cywilizacji kapitalistycznej trwając w tym, co wychodzi mu najlepiej – w stwarzaniu najlepszych warunków do życia i rozwoju. Najwyższym tego wyrazem jest nazwa tej kawy. Pochodzi ona od Laguna el Oconal – zapierającej dech w piersiach przestrzeni jeziora znajdującego się niedaleko miasteczka Villa Rica.
Przetworzone metodą mokrą (washed), ręcznie selekcjonowane ziarna trafiają bezpośrednio do nas w 45 kilogramowych workach. Z Obornik Śląskich wysyłamy je do zaprzyjaźnionej palarni kawy, gdzie wypalane są na intensywny czekoladowy kolor. (Palenie średnie 227ºC: full city roasting).
Data każdego wypalania podana jest na każdym opakowaniu.
Szczególne polecamy ją do tradycyjnych i alternatywnych metod zaparzania tj. do kawy po turecku (zalewajki), kawiarki, ekspresu ciśnieniowego, aero-pressu czy tygielka.
Na pierwszy plan wysuwają się aromaty pralin i orzechów ziemnych. Smak to połączenie słodyczy miodu i goryczki czekolady ze śladowym posmakiem cynamonu i karmelu.
Ziarnistym odpowiednikiem kawy Villa Rica jest Oconal.
Subiektywne wrażenia na temat tej kawy
W Villa Rice chodzi o spotkanie. Tylko tyle i aż tyle. Niezależnie od tego, czy lubisz wyczuwać w kawie ciemne, goryczkowe nuty, czy też cenisz sobie kwasowość i aromaty kwiatów, znajdziesz w nim coś dla siebie. Villa Rica w sposób doskonały miesza w sobie te barwy, a dzięki wyzwolonej przez średnie palenie naturalnej słodyczy, świetnie smakuje nawet bez żadnych dodatków.
Składniki
Ekologiczna kawa 100%.
Składniki z certyfikatem Fairtrade i pochodzące od producentów Fairtrade*: kawa; ogółem 100%.
*Fairtrade przyczynia się do zrównoważonego rozwoju certyfikowanych producentów poprzez stwarzanie sprawiedliwszych warunków handlowych, podnoszenie ich standardu życia oraz ochronę środowiska. Kawa jest certyfikowana, sprzedawana, audytowana i pozyskiwana na zasadach Fairtrade w 100%. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź https://info.fairtrade.net/what
Opakowanie i warunki przechowywania
Kawa pakowana jest w widoczną na zdjęciu czarną torebkę o gramaturze 250g z wentylem uniemożliwiającym dostęp powietrza z zewnątrz.
Po otwarciu należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu najlepiej w hermetycznie zamkniętym pojemniku.
Sposób przygotowania
Niezależnie od sposobu zaparzania, do wydobycia wszelkich walorów kawy najkorzystniej jest zachować pewien rytuał:
Pre-infuzja: Delikatnym strumieniem, okrężnym ruchem zalać zmielone ziarna tak, by ledwie je przykryć je gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Dać kawie napęcznieć przez ok 30 sekund.
Parzenie właściwe: Po upłynięciu 30 sekund zalać napęczniałe ziarna docelową ilością wody.
Po około 90 sekundach od drugiego zaparzania odseparować napar od fusów.
Teraz można cieszyć się samym naparem. W razie potrzeby urozmaicić jego smak cukrem, mlekiem bądź napojem roślinnym, udekorować bitą śmietaną.
Smacznego!
Marka
Pizca del Mundo jest pierwszą polską marką różnorodnych produktów Fair Trade. O jej wyjątkowości stanowią: etyczne pochodzenie produktów, jakość premium oraz oryginalny design opakowań. Opakowanie zdobi praca Kasi Kosteckiej (IG: @kasia.k.kostecka)
Producent
Szczypta Świata sp. z o.o.
ul. Świeradowska 51-57
50-559 Wrocław
Masa netto: | 250g |
Pochodzenie:![]() Informacja ta dotyczy krajów pochodzenia wszystkich surowców użytych w danym produkcie np. przy kawie będą to tylko ziarna kawy, ale przy yerba mate również dodane do niej zioła czy przyprawy. | Peru |
Gatunek:![]() Istnieją dziesiątki gatunków kawy, przy czym do spożycia uprawia się głównie arabikę (tzw. kawę arabską - Coffea arabica) oraz robustę (tzw. kawę kongijską - Coffea canephora). Arabika ma najwięcej aromatów, jest delikatniejsza i ma mniej kofeiny, ma większe wymagania jeśli chodzi o warunki środowiskowe i uprawę, co powoduje, że jest droższa niż robusta. Robusta jest bardziej gorzka w smaku, ma znacznie mniej związków aromatycznych, ale więcej kofeiny niż arabika, jest tańsza i to dzięki niej na kawie pojawia się tzw. crema. Niewielkie znaczenie ma też liberica (Coffea liberica), która jest łatwiejsza w uprawie, ale mniej aromatyczna. | 100% arabika |
Stopień palenia:![]() Ziarna kawy mogą być wypalone w palarni w różnym stopniu w zależności od specyfiki ziaren oraz przeznaczenia kawy. Jaśniej palone kawy świetnie sprawdzą się w ekspresach przelewowych, drippach czy Chemexach, natomiast średnio i ciemno palone lepiej udają się w kawiarkach czy ekspresach ciśnieniowych. | średnie |
Opis sensoryczny:![]() Informacja ta dotyczy wyczuwalnych w kawie naturalnych smaków i aromatów, NIE oznacza żadnych dodawanych do niej składników. To jakie smaki i aromaty są wyczuwalne w kawie zależy m. in. od jej pochodzenia, gatunku, odmiany, uprawy, ale też obróbki i palenia | praliny ,
orzechy ziemne ,
gorzka czekolada ,
miód ,
cynamon ,
karmel |
Wysokość upraw: | 1000 – 1600 m. n.p.m |
Metoda obróbki:![]() Zaraz po zbiorach, a jeszcze na długo przed wypaleniem kawy, ziarna wymagają specjalnej obróbki. Najbardziej popularną metodą jest wyłuskiwanie ziaren z owoców, a następnie płukanie ich przed suszeniem, czyli metoda mokra (washed). Inne sposoby to suszenie całych owoców kawy z ziarnami w środku (metoda natural, inaczej cherry) lub suszenie wyłuskanych, ale nie płukanych ziaren (honey). Każda z nich ma swoje wady oraz zalety i to zwykle producent znając swoje krzewy decyduje, którą z nich zastosować. | mokra (washed) |
Odmiana: | catuai ,
yellow bourbon ,
tipica ,
caturra |
Certyfikaty: | Ekologiczny ,
FAIRTRADE |
Przeznaczenie: | "po turecku" ,
kawiarka ,
espresso ,
Aeropress ,
tygielek |
Forma: | mielona |