Szczypta Świata Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com

Mate z Palo Santo - okute w metal

  • Naczynko do parzenia i picia yerba mate - matero (l.mn. materos) - wykonane z drewna Palo Santo dla wzmocnienia okute metalem. Nowe naczynko wymaga odpowiedniego przygotowania, o tym jak przeprowadzić curado (czyt. kurado)...
Kod produktu: 0000097240006
108,30 zł
/ szt.

Kraj pochodzenia: Argentyna

Materiał: Palo Santo - okute w metal

Pojemność: ok. 180 - 200ml

Inne: Przy zbytnim przesuszeniu naczynka drewniane mają tendencję do pękania - metalowe okucie wzmacnia drewno oraz zapewnia szczelność naczynia w przypadku pęknięcia. Aby dowiedzieć się jak dbać o naczynko z Palo Santo, przeczytaj instrukcję poniżej. Cena za jedną szukę!

 

 

Naczynko do picia yerba mate wykonane z gwajakowca lekarskiego - potocznie zwanego Palo santo, co z hiszpańskiego oznacza święte drzewo, bądź drzewo życia. Rośnie na suchych i równinnych terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Drewienko posiada naturalny, słodkawy, cytrusowy zapach. To za sprawą żywicy (tzw. gwajakolu), która jest "zaklęta" w drzewie. Żywica od wieków służyła Indianom w leczeniu wielu chorób – przeziębienia, ukąszenia, bóle mięśni. Posiada również substancje, które pomagają w leczeniu raka. Zapach palo santo spełnia funkcje aromaterapii. Pomaga uspokoić umysł i wyciszyć się. Drewno bardzo twarde i ciężkie, porównywalne z afrykańskim hebanem, posiada przeróżne zastosowania, ale rośnie głównie dla żywicy, która uwalnia swoje zdrowotne właściwości dopiero w miarę starzenia się drzewa. Duża eksploatacja palo santo wyłącznie dla mocnego drewna, spowodowała, że gatunek jest obecnie objęty ochroną - jego wycinka jest ściśle kontrolowana. Między innymi dlatego, naczynka te są stosunkowo drogie. Yerba mate zaparzona w naczynku z palo santo z pewnością zmieni smak na lekko korzenny i zostanie wzbogacona aromatem. Może również przybrać ciemniejszy, brązowy kolor.

 

Przygotowanie do użytku naczynka z Palo Santo:

Naczynka drewniane, a zwłaszcza wykonane z Palo Santo, mają tendencje do pękania przy mocnym przesuszeniu, zwłaszcza jeśli wcześniej nasiąkną cieczą. Aby zminimalizować ryzyko pęknięcia należy w czyste i suche ścianki naczynka (od wewnątrz) dokładnie wetrzeć masło (prawdziwe, nie mix żaden czy margarynę). Najlepiej pozostawić naczynko na kilka godzin lub nawet dni w cieple, aby masełko wniknęło jak najgłębiej i porządnie zaimpregnowało drewno. W tym czasie wskazane jest dosmarowywanie masła tam, gdzie już wsiąkło. Gdy stracimy cierpliwość i nie chce nam się już dłużej czekać, resztki masła usuwamy ręcznikiem papierowym i gotowe: można zaparzać! To powinno wystarczyć raz na zawsze, ale jeśli zauważysz drobne pęknięcia w późniejszym użytkowaniu, potraktuj je również masłem. Zamiast masła możesz użyć oleju jadalnego, ale wybierz taki, którego zapach nie będzie ci przeszkadzał. Palo Santo samo z siebie pachnie dość intensywnie, ale jego zapach nie kłóci się z maślanym, natomiast jeśli chodzi o inne tłuszcze, to nie pozostaje ci nić innego jak spróbować - kwestia gustu :)

Opinie naszych klientów

pixel