Kawa ziarnista z Etiopii Gondar 1000g | ORGANIC - FAIRTRADE | Pizca del Mundo

  • Nasycona dojrzałymi owocami, równikowym słońcem i żywym śpiewem, jasno palona arabika z samej kolebki kawy - Yirgacheffe w Etiopii.
Producent: Pizca del Mundo
Kod produktu: 5902768072105
Pochodzenie: Etiopia
Stopień palenia: jasne
Certyfikaty: EkologicznyFAIRTRADE
Przeznaczenie: AeropressChemexdripperekspres przelewowy
Stopień mielenia: ziarnista
155,00 zł
/ szt.
155,00 zł / kg

Opis kawy

Nazwa regionu Yirgacheffe wybrzmiewa w ustach baristów całego świata od czasów niepamiętnych. Kiedy o niej mówią, widać wymalowane na ich twarzach rozrzewnienie poprzedzające łakome ożywienie. Tak właśnie działa na nas wyśmienita kawa Gondar – jeden z najbardziej unikalnych smaków w świecie kawy.

Mamy tu do czynienia z kawą z miejsca pochodzenia kawy per se. To tu, w Etiopii została ona odkryta w I w. n.e. Doświadczenie jej jest więc czymś autentycznym, a jednocześnie... tak zgoła innym od tego, co znamy. Ale czemu tu się dziwić, skoro każdy etap procesu powstawania przysłowiowej „małej czarnej” ma znaczenie dla bukietu smaków i zapachów efektu końcowego?

Na wstępie zaznaczyć należy, że na każdym z tych etapów kawa ma styczność z żywym człowiekiem, którego rolą od czasów prehistorycznych jest doglądać, chronić i wspierać wzrost.

Rosnące na żyznej, afrykańskiej glebie w cieniu drzew wyewoluowanych na kształt gigantycznych parasolek owoce arabiki wzrastają w sposób organiczny. Dobre imię regionu słynącego z uprawy kawy, a także wymogi stawiane przez Sprawiedliwy Handel nie dopuszczają nakierowanych na masową produkcję metod uprawy.

Wydobyte z „wisienek” metodą mokrą (washed) ziarna są ręcznie przebierane, sortowane i oceniane wg 5-cio stopniowej skali. Oswojeni z taśmową produkcją europejczycy łatwo wyobrażą sobie ten etap. Żeby w pełni jednak oddać jego afrykańską duszę, trzeba wspomnieć o charakterystycznym śpiewie z wielu gardeł, który dla postronnego obserwatora ma wymiar wręcz terapeutyczny. Tak właśnie umilają sobie czas sortujące ziarna kawy kobiety i mężczyźni w Etiopii.

Taka też jest filiżanka Gondara. Wręczenie jej komuś jest jak wręczenie bukietu kwiatów (z przeważającym zapachem jaśminu), który wraz z pierwszym zakosztowaniem nasyci nas wyraźnymi acz nienarzucającymi się nutami brzoskwini, mandarynki i limonki.

Jej jasne palenie (215°C: city roasting), nie pozwala rozwinąć się „przypalonym” smakom, wciąga nas za to w zabawę w rozpoznawanie kwaskowych nut naparu.



 

Walory smakowe Gondara szczególnie dobrze wyczuwalne będą przy zastosowaniu przelewowych i alternatywnych metod parzenia. Wskazane są wszelkie eksperymenty z użyciem areo-pressu, chemexa, drippera a także ekspresu przelewowego. Jej pełen wigoru i orzeźwienia smak czyni ją najlepszym wyborem dla kawy mrożonej.





Mielonym odpowiednikiem kawy Gondar jest Koka.

Subiektywne wrażenia na temat tej kawy

Gundar jest jak taniec. Porywa, uwalnia dzikość, zaskakuje.

Składniki

Ekologiczna kawa 100%.

Składniki z certyfikatem Fairtrade i pochodzące od producentów Fairtrade*: kawa; ogółem 100%.

*Fairtrade przyczynia się do zrównoważonego rozwoju certyfikowanych producentów poprzez stwarzanie sprawiedliwszych warunków handlowych, podnoszenie ich standardu życia oraz ochronę środowiska. Kawa jest certyfikowana, sprzedawana, audytowana i pozyskiwana na zasadach Fairtrade w 100%. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź https://info.fairtrade.net/what

Opakowanie i warunki przechowywania

Kawa pakowana jest w widoczną na zdjęciu torbę koloru naturalnego o gramaturze 1000g z wentylem uniemożliwiającym dostęp powietrza z zewnątrz.

 

Po otwarciu należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu najlepiej w hermetycznie zamkniętym pojemniku.

Sposób przygotowania

Niezależnie od sposobu zaparzania, do wydobycia wszelkich walorów kawy najkorzystniej jest zachować pewien rytuał:

Pre-infuzja: Delikatnym strumieniem, okrężnym ruchem zalać zmielone ziarna tak, by ledwie je przykryć je gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Dać kawie napęcznieć przez ok 30 sekund.

Parzenie właściwe: Po upłynięciu 30 sekund zalać napęczniałe ziarna docelową ilością wody.

Po około 90 sekundach od drugiego zaparzania odseparować napar od fusów.

Teraz można cieszyć się samym naparem. W razie potrzeby urozmaicić jego smak cukrem, mlekiem bądź napojem roślinnym, udekorować bitą śmietaną.

Smacznego!

Marka

Pizca del Mundo jest pierwszą polską marką różnorodnych produktów Fair Trade. O jej wyjątkowości stanowią: etyczne pochodzenie produktów, jakość premium oraz oryginalny design opakowań, które ozdabiane są przez wrocławską artystkę Paulinę Mager.

Producent

Szczypta Świata sp. z o.o.

ul. Świeradowska 51-57

50-559 Wrocław

 

 

Parametry techniczne:
Masa netto:
1000g
Pochodzenie:

Informacja ta dotyczy krajów pochodzenia wszystkich surowców użytych w danym produkcie np. przy kawie będą to tylko ziarna kawy, ale przy yerba mate również dodane do niej zioła czy przyprawy.

Etiopia
Gatunek:

Istnieją dziesiątki gatunków kawy, przy czym do spożycia uprawia się głównie arabikę (tzw. kawę arabską - Coffea arabica) oraz robustę (tzw. kawę kongijską - Coffea canephora). Arabika ma najwięcej aromatów, jest delikatniejsza i ma mniej kofeiny, ma większe wymagania jeśli chodzi o warunki środowiskowe i uprawę, co powoduje, że jest droższa niż robusta. Robusta jest bardziej gorzka w smaku, ma znacznie mniej związków aromatycznych, ale więcej kofeiny niż arabika, jest tańsza i to dzięki niej na kawie pojawia się tzw. crema. Niewielkie znaczenie ma też liberica (Coffea liberica), która jest łatwiejsza w uprawie, ale mniej aromatyczna.

100% arabika
Stopień palenia:

Ziarna kawy mogą być wypalone w palarni w różnym stopniu w zależności od specyfiki ziaren oraz przeznaczenia kawy. Jaśniej palone kawy świetnie sprawdzą się w ekspresach przelewowych, drippach czy Chemexach, natomiast średnio i ciemno palone lepiej udają się w kawiarkach czy ekspresach ciśnieniowych.

jasne
Opis sensoryczny:

Informacja ta dotyczy wyczuwalnych w kawie naturalnych smaków i aromatów, NIE oznacza żadnych dodawanych do niej składników. To jakie smaki i aromaty są wyczuwalne w kawie zależy m. in. od jej pochodzenia, gatunku, odmiany, uprawy, ale też obróbki i palenia

jaśmin
,
brzoskwinia
,
mandarynka
,
limonka
Wysokość upraw:
1800 – 2100 m. n.p.m.
Metoda obróbki:

Zaraz po zbiorach, a jeszcze na długo przed wypaleniem kawy, ziarna wymagają specjalnej obróbki. Najbardziej popularną metodą jest wyłuskiwanie ziaren z owoców, a następnie płukanie ich przed suszeniem, czyli metoda mokra (washed). Inne sposoby to suszenie całych owoców kawy z ziarnami w środku (metoda natural, inaczej cherry) lub suszenie wyłuskanych, ale nie płukanych ziaren (honey). Każda z nich ma swoje wady oraz zalety i to zwykle producent znając swoje krzewy decyduje, którą z nich zastosować.

mokra (washed)
Certyfikaty:
Ekologiczny
,
FAIRTRADE
Odmiana:
sidamo
Przeznaczenie:
Aeropress
,
Chemex
,
dripper
,
ekspres przelewowy
Forma:
ziarnista
Opinie naszych klientów
Ocena
5/5
Janek, Wrocław
Bardzo fajna kawa, parzymy w chemexie i to jest to
Ocena
5/5
Joanna, Częstochowa
Polecam !
Ocena
5/5
Patryk, Wrocław
Rewelacyjna, pyszna kawa.
Ocena
5/5
Krzysztof, Wrocław
Polecam jak najbardziej :)
Ocena
5/5
Agnieszka, Kraków
Najlepsza jasno palona kawa jaką znam. Kocham.
Ocena
5/5
Robert, Świecie
Szybko i profesjonalnie. Produkty I liga
Ocena
5/5

pixel