Szczypta Świata Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com

Kawa mielona z Hondurasu Patuca 250g | ORGANIC - FAIRTRADE | Pizca del Mundo

  • Kawa uniwersalna ze zdecydowaną kwasowością nadająca się do każdego rodzaju metod zaparzania. Rozbudza głęboko skrywane pokłady energii i motywacji. To prawdziwy relikt cywilizacji Majów.
Producent: Pizca del Mundo
Kod produktu: 5902768072709
Pochodzenie: Honduras
Stopień palenia: średnie
Stopień mielenia: drobno mielona
Certyfikaty: EkologicznyFAIRTRADE
Przeznaczenie: espressoAeropresskawiarka"po turecku"
39,00 zł
/ szt.
156,00 zł / kg

Opis kawy

Honduras to przykład waleczności, oraz dowód na to, że kolektywne działanie ma szanse zmienić nawet najbardziej beznadziejną sytuację. W 2000 roku, gdy ceny kawy były tak niskie, że rolnikom nie opłacało się jej uprawiać, by móc w ogóle konkurować z wielkimi koncernami kontrolującymi ceny kawy, rolnicy z regionu Marcala zrzeszyli się, by postawić stopę w drzwiach rynku. Jest kilka powodów, za które warto lubić Ocotepeque:

Honduras, niezależnie od źródeł badanych znajduje się w ścisłej 10tce największych producentów kawy na świecie. Biorąc pod uwagę jego niewielką powierzchnię (prawie 3-krotnie mniejszą niż powierzchnia Polski), to naprawdę imponujący wynik. Rolnictwo, a zwłaszcza uprawa kawy stanowi ogromną gałąź honduraskiej gospodarki.

Kawa uprawiana jest na szerszą skalę w Hondurasie dopiero od połowy XX w. Zrozumiałe, że na taką informację ogarnąć może człowieka zdumienie. Kraj górzysty, położony w strefie równikowej, mający wszelkie predyspozycje do uprawy kawy dopiero w ostatnim stuleciu zdaje sobie z tego sprawę? Wszystko na to wskazuje. Skupmy się jednak na tym, co to oznacza. Oznacza to olbrzymie połacie terenu od 1200 do 1800m n.p.m., które leżąc przez wieki odłogiem nagromadziły nieporównywalną do niczego ilość minerałów, którymi „karmią” teraz dla nas owoce kawowca. Trzeba korzystać z tego bogactwa, póki jeszcze ceny ziaren z Hondurasu mają w miarę przyzwoitą cenę.

Kooperatywa COMSA zrzesza około 1200 małych gospodarstw rolniczych, które wychodząc z krytycznej biedy są absolutnie zdeterminowani, by zachować naturalne, organiczne metody uprawy swojej kawy.

Patuca to kawa uniwersalna, którą przyrządzać możemy na każdy możliwy sposób. Szczególnie nadawać się będzie do ekspresu  ciśnieniowego, kawiarek, aero-pressu, czy do przyrządzania po turecku.

W zapachu rozpoznamy goździki i cynamon, a smak zaskakiwać będzie wielością odcieni. Choć cechuje ją wibrująca kwasowość świeżego zielonego jabłka, jest to kawa dobrze zbalansowana ze smakiem migdałów, imbiru, karmelu i mlecznej czekolady.

Średnio palona (227º city+/full city roasting) arabika z ekologicznych, zacienionych upraw rozbudza głęboko ukryte pokłady energii i motywacji.

Ziarnistym odpowiednikiem kawy Patuca jest Ocotepeque.

Subiektywne wrażenia na temat tej kawy

Cenię jej specyficzną kwasowość. Jest swojska i egzotyczna zarazem.”

Składniki

Ekologiczna kawa 100%.

Składniki z certyfikatem Fairtrade i pochodzące od producentów Fairtrade*: kawa; ogółem 100%.

*Fairtrade przyczynia się do zrównoważonego rozwoju certyfikowanych producentów poprzez stwarzanie sprawiedliwszych warunków handlowych, podnoszenie ich standardu życia oraz ochronę środowiska. Kawa jest certyfikowana, sprzedawana, audytowana i pozyskiwana na zasadach Fairtrade w 100%. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź https://info.fairtrade.net/what

Opakowanie i warunki przechowywania

Kawa pakowana jest w widoczną na zdjęciu czarną torebkę o gramaturze 250g z wentylem uniemożliwiającym dostęp powietrza z zewnątrz.

Po otwarciu należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu najlepiej w hermetycznie zamkniętym pojemniku.

Sposób przygotowania

Niezależnie od sposobu zaparzania, do wydobycia wszelkich walorów kawy najkorzystniej jest zachować pewien rytuał:

Pre-infuzja: Delikatnym strumieniem, okrężnym ruchem zalać zmielone ziarna tak, by ledwie je przykryć je gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Dać kawie napęcznieć przez ok 30 sekund.

Parzenie właściwe: Po upłynięciu 30 sekund zalać napęczniałe ziarna docelową ilością wody.

Po około 90 sekundach od drugiego zaparzania odseparować napar od fusów.

Teraz można cieszyć się samym naparem. W razie potrzeby urozmaicić jego smak cukrem, mlekiem bądź napojem roślinnym, udekorować bitą śmietaną.

Smacznego!

Marka

Pizca del Mundo jest pierwszą polską marką różnorodnych produktów Fair Trade. O jej wyjątkowości stanowią: etyczne pochodzenie produktów, jakość premium oraz oryginalny design opakowań. Opakowanie zdobi praca Kasi Kosteckiej (IG: @kasia.k.kostecka)

Producent

Szczypta Świata sp. z o.o.

ul. Świeradowska 51-57

50-559 Wrocław

Parametry techniczne:
Pochodzenie:

Informacja ta dotyczy krajów pochodzenia wszystkich surowców użytych w danym produkcie np. przy kawie będą to tylko ziarna kawy, ale przy yerba mate również dodane do niej zioła czy przyprawy.

Honduras
Masa netto:
250g
Gatunek:

Istnieją dziesiątki gatunków kawy, przy czym do spożycia uprawia się głównie arabikę (tzw. kawę arabską - Coffea arabica) oraz robustę (tzw. kawę kongijską - Coffea canephora). Arabika ma najwięcej aromatów, jest delikatniejsza i ma mniej kofeiny, ma większe wymagania jeśli chodzi o warunki środowiskowe i uprawę, co powoduje, że jest droższa niż robusta. Robusta jest bardziej gorzka w smaku, ma znacznie mniej związków aromatycznych, ale więcej kofeiny niż arabika, jest tańsza i to dzięki niej na kawie pojawia się tzw. crema. Niewielkie znaczenie ma też liberica (Coffea liberica), która jest łatwiejsza w uprawie, ale mniej aromatyczna.

100% arabika
Stopień palenia:

Ziarna kawy mogą być wypalone w palarni w różnym stopniu w zależności od specyfiki ziaren oraz przeznaczenia kawy. Jaśniej palone kawy świetnie sprawdzą się w ekspresach przelewowych, drippach czy Chemexach, natomiast średnio i ciemno palone lepiej udają się w kawiarkach czy ekspresach ciśnieniowych.

średnie
Opis sensoryczny:

Informacja ta dotyczy wyczuwalnych w kawie naturalnych smaków i aromatów, NIE oznacza żadnych dodawanych do niej składników. To jakie smaki i aromaty są wyczuwalne w kawie zależy m. in. od jej pochodzenia, gatunku, odmiany, uprawy, ale też obróbki i palenia

goździki
,
cynamon
,
zielone jabłko
,
imbir
,
migdały
,
karmel
,
mleczna czekolada
Wysokość upraw:
1200 – 1800 m. n.p.m.
Metoda obróbki:

Zaraz po zbiorach, a jeszcze na długo przed wypaleniem kawy, ziarna wymagają specjalnej obróbki. Najbardziej popularną metodą jest wyłuskiwanie ziaren z owoców, a następnie płukanie ich przed suszeniem, czyli metoda mokra (washed). Inne sposoby to suszenie całych owoców kawy z ziarnami w środku (metoda natural, inaczej cherry) lub suszenie wyłuskanych, ale nie płukanych ziaren (honey). Każda z nich ma swoje wady oraz zalety i to zwykle producent znając swoje krzewy decyduje, którą z nich zastosować.

mokra (washed)
Certyfikaty:
Ekologiczny
,
FAIRTRADE
Przeznaczenie:
espresso
,
Aeropress
,
kawiarka
,
"po turecku"
Forma:
mielona
Opinie naszych klientów
Ocena
5/5
Patryk, Wrocław
Rewelacyjna.
Ocena
5/5
Kamila, Utrecht
Najlepsza kawa w ofercie Pizca del Mundo moim zadniem. Polecam, jak wszystkie pozostale produkty z oferty. Zawsze swietna jakosc i smak
Ocena
5/5
Agnieszka, Lublin
Bardzo dobra
Ocena
5/5

pixel